среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te s�� z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie ociosuje, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i furtę ze sztachetek, przybierają one wtenczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można także ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z plastyku stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na plot z Winylu na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa stawia się z kamieni różnorakiego konturu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kafli o nieproporcjonalnych układach, wypada je odpowiednio łączyć tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia PCV z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur prędko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają również mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, żeby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий