пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów mocno nie podkreśli linii trawnika lub rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

Niesłychanie duże, bo aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki a także ulice. Żeby zrobić taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która ponadto rodzi orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe plot było nadzwyczaj wybujałe zaś jednocześnie cienkie to w cieniu można je ukształtować z brzostu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu. Należy pamiętać natomiast, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich redukowanie może być kłopotliwe.

Nic właściwie nie zaznaczy projektu trawnika albo rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i kwiaty czasami nie chcą satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych miejscach, małe krzewy umieją utrzymać naturalne zaplecze w ryzach albo zastawią gołe wycinki gleby. Ładnie ukształtowany niewielki żywopłot już sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na przetwory.

Niskie czy tez strzeliste zielone ploty wolno otrzymać z roślin iglastych.

Niestety, krzewy z tej grupy mogą być o wiele bardziej kosztowne niż gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej znosi cień cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, jednakowoż jego klasę Fastigiata Robusta jest dozwolone odłożyć samopas.Powinien się prędko rósł zaś ochroni filarowy zarys.

Gdyby wasz zaułek jest dosyć zacieniony, pożądane byłoby aby zielony palisada rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego spośród cienioznośnych modelów maja zmiany o płowych albo wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr typowy Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są najbardziej ekspresyjnego w słońcu, lecz nawet w śladu liście pozostają całkiem jasne, niejako oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий