понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot alias żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają funkcje ogrodzenia, niemniej często służą tez za dekoracje. Na ogól takie sztachety plastykowe stawia się w nasłonecznionych elementach, w których szybko wzrastają oraz silnie gęstnieją. Sporo powabu maja również takie żywe ploty, które prowadza przez cieniste katy skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek bądź kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu wycisza a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, również nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również bujnie rozkwitają, jednak potrzebują także mnóstwo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone sztachety plastykowe mogą być niesłychanie wysmukłe, jednakże powinno się je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bowiem takie ogrodzenie zakłada się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi susze,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek układa nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony widocznej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety PVC z Ogrodzieńca stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe plot było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий